Program slujbe Parohia Ortodoxă Română Sf. Ap. Andrei Basel

Anularea slujbelor de la Basel până la o dată ulterioară

Consiliul Parohial al Bisericii Catolice din Reinach a decis anularea slujbelor datorita riscului de epidemie Coronavirus.


Dragii mei, ne aflăm în fata unei epidemii mondiale. Omenirea este în suferință pentru păcatele ei; haideți și noi să purtăm aceasta suferință împreună cu ea, pentru păcatele noastre !

Tradiția bisericii ne învață să punem accent constructiv pe pocăința noastră de bună voie : să ne ne-voim de bunăvoie : să ne ne-voim în acest Post fără împărtășire și fără frumoasele slujbe, până la Florii. Cu alte cuvinte să ne smerim.

Noi creștinii trebuie să fim exemple în societățile în care trăim. În ce privește săvârșirea Sfintei Liturghii, Pomenirile celor adormiți si toate celelalte slujbe pe care Postul Mare ni le pune la dispoziție în perioada aceasta, nu le putem săvârși așa cum ne-am propus și desigur ne-am dori. Respectăm și noi hotărârile luate de Confederație. Deci atâta timp cât Confederația interzice slujbele publice, nu vom săvârși nici noi la Berna sau Basel slujbe publice.

La Berna, dăm slavă Domnului că ne-a ajutat să avem biserica noastră. Îl rugăm pe Dumnezeu să îi binecuvânteze și să-i ocrotească pe toți ctitorii, susținătorii si binefăcătorii acestei biserici.

Împreuna cu diaconul Cătălin, Adrian la strana și doamna Cornelia, care se îngrijește și pregătește cele necesare pentru slujbe, vom săvârși în această perioada slujbele dupa urmatorul program, urmand a le transmite in direct prin aplicatia ZOOM.

Acesta este link-ul de conectare: https://zoom.us/j/94185479179

Duminică 31 mai; Duminica Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic

  • 8:45  Utrenia;
  • 10:00 Sf. Liturghie

La aceste slujbe vă pomenesc și pomelnicele dumneavoastră cu cei vii și cei adormiți din familie. Vă rog sa-mi trimite-ți, pe WhatsApp sau pe SMS, pomelnicul familie (078 631 76 48). Aceste pomelnice le voi pomeni in toata aceasta perioada.

Dumneavoastră puteți deasemenea urmării Sfântă Liturghie pe Trinitas : https://www.trinitas.tv/live/  și Taina Sfântului Maslu pe acest Link : https://www.ortodoxradio.ro/

Daca cineva are nevoie de îndrumare duhovniceasca vă rog să mă sunați sau să-mi scrieți.

Maica Domnului, să își arate mila și purtarea de grijă pentru noi toți și să lumineze viața fiecăruia dintre noi prin întărirea nădejdii și a credinței în Fiul Său, Domnul nostru Iisus Hristos !

Doamne ajuta ! Pr Laurențiu


Pentru orice serviciu religiovă puteți adresa Pr. Laurentiu Precup 078 631 76 48 laurentiuprecup@yahoo.de