Program slujbe Parohia Ortodoxă Română Sf. Ap. Andrei Basel

Anularea slujbelor de la Basel până la o dată ulterioară

Consiliul Parohial al Bisericii Catolice din Reinach a decis anularea slujbelor datorita riscului de epidemie Coronavirus.


Dragii mei, ne aflăm în fata unei epidemii mondiale. Omenirea este în suferință pentru păcatele ei; haideți și noi să purtăm aceasta suferință împreună cu ea, pentru păcatele noastre !

Tradiția bisericii ne învață să punem accent constructiv pe pocăința noastră de bună voie : să ne ne-voim de bunăvoie : să ne ne-voim în acest Post fără împărtășire și fără frumoasele slujbe, până la Florii. Cu alte cuvinte să ne smerim.

Noi creștinii trebuie să fim exemple în societățile în care trăim. În ce privește săvârșirea Sfintei Liturghii, Pomenirile celor adormiți si toate celelalte slujbe pe care Postul Mare ni le pune la dispoziție în perioada aceasta, nu le putem săvârși așa cum ne-am propus și desigur ne-am dori. Respectăm și noi hotărârile luate de Confederație. Deci atâta timp cât Confederația interzice slujbele publice, nu vom săvârși nici noi la Berna sau Basel slujbe publice.

La Berna, dăm slavă Domnului că ne-a ajutat să avem biserica noastră. Îl rugăm pe Dumnezeu să îi binecuvânteze și să-i ocrotească pe toți ctitorii, susținătorii si binefăcătorii acestei biserici.

Împreuna cu diaconul Cătălin, Adrian la strana și doamna Cornelia, care se îngrijește și pregătește cele necesare pentru slujbe, vom săvârși în această perioada urmatoarele slujbe pe care le vom trimite in direct prin aplicatia ZOOM:

Duminica 5 aprilie; Duminica a 5-a din Postul Mare; Duminica Sf, Cuvioasei Maria Egipteanca

https://zoom.us/j/856406829?pwd=T0k2dVdLUWgrNk5naUhkRDVTd0R1UT09

Aceste slujbe le săvârșim cu ușile închise, în privat, după modelul săvârșirii slujbelor în Biserica Catolică din Cantonul de Fribourg. ”Die öffentlichen Gottesdienste sind aufgrund der Corona-Pandemie derzeit untersagt. Um den Gläubigen in Deutschfreiburg trotzdem die Mitfeier von Gottesdiensten zu ermöglichen werden diese ab Freitag, 20. März 2020 direkt aus der Kirche Rechthalten übertragen. Diese Gottesdienste werden abwechslungsweise von den Seelsorgeeinheiten organisiert.”

La aceste slujbe vă pomenesc și pomelnicele dumneavoastră cu cei vii și cei adormiți din familie. Vă rog sa-mi trimite-ți, pe WhatsApp sau pe SMS, pomelnicul familie (078 631 76 48). Aceste pomelnice le voi pomeni in toata aceasta perioada.

Dumneavoastră puteți urmării Sfântă Liturghie pe Trinitas : https://www.trinitas.tv/live/  și Taina Sfântului Maslu pe acest Link : https://www.ortodoxradio.ro/

Daca cineva are nevoie de îndrumare duhovniceasca vă rog să mă sunați sau să-mi scrieți.

Maica Domnului, să își arate mila și purtarea de grijă pentru noi toți și să lumineze viața fiecăruia dintre noi prin întărirea nădejdii și a credinței în Fiul Său, Domnul nostru Iisus Hristos !

Doamne ajuta ! Pr Laurențiu


Luni 13 aprilie; Denie

 • 17:00 Taina Spovedaniei
 • 18:00 Denia

Marți 14 aprilie; Denie

 • 17:00 Taina Spovedaniei;
 • 18:00 Denia

Miercuri 15 aprilie; Denie

 • 17:00 Taina Spovedaniei;
 • 18:00 Denia

Joi 16 aprilie; Sfânta Liturghie

 • 9:15 Pregătirea Proscomidiei;
 • 10:15 Sf. Liturghie

Joi 16 aprilie; Denie (Denia celor 12 Evanghelii)

 • 17:00 Taina Spovedaniei;
 • 18:00 Denia

Vineri 17 aprilie; Denie (Denia Prohodului)

 • 17:00 Scoaterea Sfântului Epitaf;
 • 18:00 Denia Prohodului

Sâmbătă 18 aprilie; Învierea Domnului(P. Daniel)

 • 20:00 Canonul Vinerii celei Mari;
 • 20:30 Utrenia Învierii – darea luminii;
 • 21:30 Sf. Liturghie urmată de Agapă

Luni 20 aprilie; Învierea Domnului ( a doua zi de Paști)

 • 9:00 Utrenia;
 • 10:15 Sf. Liturghie

Pentru orice serviciu religiovă puteți adresa Pr. Laurentiu Precup 078 631 76 48 laurentiuprecup@yahoo.de