Program Slujbe > Slujbe oficiate
2016
Duminică, 25 decembrie; Naşterea Domnului (Crăciunul)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie urmată de agapă
Vineri, 16 decembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 11 decembrie; (a Sf. Strămoşi; Pilda celor poftiţi la cină)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 2 decembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 27 noiembrie; HRAMUL PAROHIEI
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie arhierească cu agapă
Vineri, 18 noiembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 13 noiembrie; (Pilda samarineanului milostiv)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 4 noiembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 30 octombrie; (Bogatul nemilostiv şi săracul Lazăr)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de pomenirea celor adormiţi (moşii de toamnă)
Miercuri, 26 octombrie; Priveghere (Sf. Dimitrie Basarabov)
  • 18.30 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia cu Litie
  • 20.00 – Utrenia
  • 21.00 –Sf. Liturghie
  • Cei care doresc să se împărtăşească nu mai mănâncă după masa de prânz.
Duminică, 23 octombrie; (Vindecarea demonizaţiilor din 7inutul Gherghesenilor)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de agapă şi cursul de germană
Sâmbătă, 15 octombrie;
  • 15.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 9 octombrie; (Învierea fiului văduvei din Nain)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de cursul de germană
Sâmbătă, 1 octombrie; Hramul mânăstirii noastre din Elveţia
  • 8.30 – Utrenia Praznicului urmată de Sf. Liturghie Arhierească, Ps Marc
  • slujba va fi săvârşită în bisericuţa din sat, Place de la Chapelle no. 2. Bisericuţa mică albă este foarte uşor de reperat, chiar în mijlocul satului.
  • agapă în sala de recepţie a coloniei de vacanţă Les Ecureuils, aflată într-un cadru deosebit de pitoresc, în apropierea bisericii.
Vineri, 30 septembrie; la paraclisul Manastirii, route de la Gare 39, 1669 Les Sciernes dAlbeuve
  • 18.00 – Slujba Vecerniei
Duminică, 25 septembrie; (Convorbirea lui Iisus cu Nocodim)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Picnic în curtea bisericii
Sâmbătă, 17 septembrie; (Convorbirea lui Iisus cu Nocodim)
  • 8.30 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.45 – Taina Botezului unită cu Sf. Liturghie
Vineri, 16 septembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 11 septembrie; (Convorbirea lui Iisus cu Nocodim)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.50 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 2 septembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia
Duminică, 28 august;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Picnic în curtea bisericii
Duminică, 14 august;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 6 august; Schimbarea la Faţă a Domnului
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Luni, 1 august; Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului
  • Postul Adormirii Maicii Domnului durează de la 1 august până pe data de 15 august după Sfânta Liturghie.
  • În acest post se dezleagă o singură dată la peşte pe data de 6 august când se prănuieşte Schimbarea la Faţă a Domnului.
Duminică, 31 iulie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de agapă (ev. Picnic în curtea bisericii)
Duminică, 24 iulie; Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadarei
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Sf. Liturghie unită cu taina botezului (David) urmată de Picnic în curtea bisericii
Vineri, 15 iulie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 10 iulie; Despre grijile vieţii
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.50 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 1 iulie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 26 iunie; Duminica Tututor Sfinţilor
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Picnic în curtea bisericii
Luni, 20 iunie; Sfânta Treime
  • 8.15 – Utrenia
  • 9.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 18 iunie; Sâmbăta morţilor – Moşii de vară
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.50 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Pomenirea celor adormiţi
Duminică, 12 iunie; Duminica Sf. Părinţi de la Sinodul Ecumenic
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.50 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Picnic în curtea bisericii
Duminică, 29 mai; Duminica a V-a după Paşti (a Samarinencii)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 27 mai;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 22 mai; Duminica a IV-a după Paşti (a Slăbănogului de le Vitezda)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Agapă
Duminică, 8 mai; Sf. Ap. şi Evanghelist Ioan Teologul; Duminica Sf. Ap. Toma
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Binecuvântarea mică a apei
  • 10.15 – Sf. Liturghie (Hramul Parohiei)
Luni, 2 mai; A doua zi de Paşti
  • 8.45 – Pregătirea Proscomidiei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 30 aprilie; Slujba Învierii
  • 21.30 – Canonul Învierii
  • 22.00 – Slujba Învierii urmată de binecuvântarea prinoaselor de Paşti şi agapă
Vineri, 29 aprilie; Denia Prohodului
  • 14.00 – Taina Spovedaniei la Pr. Laurenţiu (numai înainte de Slujbă)
  • 17.00 – Scoaterea Sf. Aer
  • 18.00 – Denia Prohodului
Joi, 28 aprilie; Denia de joi seara
  • 15.00 –Sf. Liturghie unită cu Vecernia, săvârşite de Pr. Mihai
  • 18.00 – Denia celor 12 Evanghelii
Miercuri, 27 aprilie; Denia de miercuri seara
  • 14.00 – Taina Spovedaniei la Pr. Laurenţiu (numai înainte de Slujbă)
  • 18.00 – Denie
Marţi, 26 aprilie; Denia de marţi seara
  • 17.00 – Taina Spovedaniei la Pr. Mihai
  • 18.00 – Denie
Luni, 25 aprilie; Denia de luni seara
  • 17.00 – Taina Spovedaniei la Pr. Mihai
  • 18.00 – Denie
Săptămâna Mare
Duminică, 24 aprilie; Duminica Floriilor
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie (Binecuvântarea Stâlparilor)
Sâmbătă, 23 aprilie; Sf. Mare Mucenic Gheorghe; Hram la Berna
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Pomenirea celor adormiţi şi Agapa Hramului (în Bis. Catolică de la Spitalul Insel)
Sâmbătă, 16 aprilie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Ceasurile
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Pomenirea celor adormiţi
Miercuri, 13 aprilie;
  • 17.00 – Denia Canonului cel Mare al Sf. Andrei Criteanul
Duminică, 10 aprilie; Duminca a 4-a din Post (a Sf. Cuv. Ioan Scărarul)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 –Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Pomenirea celor adormiţi
Duminică, 27 martie; Duminica a 2-a din Post (a Sf. Grigorie Palama)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Pomenirea celor adormiţi şi Agapă
Sâmbătă, 19 martie; Sâmbăta Sf. Teodor
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Pomenirea celor Adormiţi (Sâmbăta colivei)
Vineri, 18 martie;
  • 16.00 – Taina Spovedaniei
  • 17.00 – Liturghia Darurilor mai Înainte Sfinţite
Miercuri, 16 martie;
  • 17.30 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Canonul Sfântului Andrei Creteanul
Luni, 14 martie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Canonul Sfântului Andrei Creteanul
Luni, 14 martie; Începutul Postului Mare
Duminică, 13 martie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Cursul de lb. Germană
Sâmbătă, 5 martie; Pomenirea celor Adormiţi
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.30 – Utrenia
  • 8.45 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Taina Botezului (David Nicolas), unită cu Sf. Liturghie
  • 12.15 – Pomenirea celor Adormiţi (Moşii de iarnă) urmată de Agapă
Duminică, 28 februarie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Agapă şi Cursul de lb. Germană
Vineri, 19 februarie;
  • 17.00 Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 14 februarie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Cursul de lb. Germană
Vineri, 5 februarie;
  • NU ARE LOC!
Duminică, 31 ianuarie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Cursul de lb. Germană
  • Copii cântă cu Adrian la Sf. Liturghie
Vineri, 29 ianuarie;
  • 17.00 Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 24 ianuarie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Agapă şi Cursul de lb. Germană
Vineri, 15 ianuarie;
  • 17.00 Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 10 ianuarie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Cursul de lb. Germană
Miercuri, 6 ianuarie; Botezul Domnului (Boboteaza)