Program Slujbe > Slujbe oficiate 2015
2015
Duminică 27 decembrie, A treia zi de Crăciun
  • 8.15 Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 Utrenia
  • 9.00 – 9.50 Taina Spovedaniei
  • 10.15 Sf. Liturghie urmată de Agapă
Vineri 25 decembrie, Naşterea Domnului; Crăciunul
  • 8.15 Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 Utrenia
  • 9.00 – 9.50 Taina Spovedaniei
  • 10.15 Sf. Liturghie urmată de venirea lui Moş Crăciun şi Agapa
Vineri, 18 decembrie;
  • 17.00 – Repetiţie Colinde cu cei mici ăi cu cei mari
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
  • 20.00 – Taina Spovedaniei
Duminică,13 decembrie; Hirotonirea Pr. Mihail Adam de la Parohia din St. Gallen Primirea Darurilor de la Sf. Nicolae
  • 8.15 Pregătirea Proscomidiei
  • 8.30 Utrenia
  • 8.45 Taina Spovedaniei
  • 9.45 Taina Botezului (Alexandrina) unită cu Sf. Liturghie Arhierească săvârşită de către Înalt Prea Sfinţitul Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale împreună şi hirotonirea Pr. Mihail Adam urmată de primirea darurilor de Sf. Nicolae (Părintţilor vă aştept să veniţi cu copii d-vstră)
Sâmbătă, 5 decembrie;
  • 8.15 Pregătirea Proscomidiei
  • 8.30 Utrenia
  • 8.45 – 9.30 Taina Spovedaniei
  • 9.40 Taina Botezului (David şi Ioan Andrei) unită cu Sf. Liturghie
Duminică, 29 noiembrie; Hramul Bisericii Sf. Ap. Andrei
  • 8.45 Utrenia
  • 9.00 – 10.00 Taina Spovedaniei
  • 10.15 Sf. Liturghie urmată de Agapă
  • Răspunsurile la Sf. Liturghie vor fi date de Colrala Profesionistă mixtă "Ciprian Porumbescu"
Sâmbătă, 28 noiembrie; Concert de colinde
  • 17.30 Concert de Colinde – Colrala Profesionistă mixtă "Ciprian Porumbescu" în Biserica Sf. Nicolae din Reinach
  • Adresa bisericii este: Gartenstrasse 16, 4153 Reinach BL
  • localizare pe hartă
Duminică, 22 noiembrie;
  • 8.15 Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 Utrenia
  • 9.00 Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 13 noiembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheza "De ce atâta discordie şi polemică?"
Duminică, 8 noiembrie; Sf. Arh. Mihail şi Gavril
  • Serbarea Hramului la parohia din Neuchâtel, Grand Rue 13, CH 2035 Corcelles
  • 9.15 Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 7 noiembrie; Pomenirea celor adormiţi – Moşii de toamnă
  • 8.00 Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de slujba de pomenire a celor adormiţi (parastas)
Vineri, 30 octombrie;
  • 16.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia
Duminică, 25 octombrie;
  • 9.30 – Utrenia – Taina Spovedaniei
  • 10.30 – Sf. Liturghie
  • cursul de lb. germană (nr. 3) şi agapă
Miercuri, 14 octombrie; Sf. Cuv. Parascheva de la Iaşi
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Duminică, 11 octombrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 2 octombrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 27 septembrie;
  • 8.00 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.15 – Utrenia
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.30 – Taina Botezului (Teodora Lidia) unită cu Sf. Liturghie urmată de agapă
  • cursul de lb. germană (nr. 2)
Sâmbătă, 26 septembrie;
  • 8.00– Pregătirea Proscomidiei
  • 8.15 – Utrenia
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.30 – Taina Cununiei (Cosmin şi Cornelia) unită cu Sf. Liturghie
  • 12.30 – Taina Botezului pentru Luca Gabriel
  • Cosmin şi Cornelia vă invită pe totţi să participaţi la Slujba Cununiei şi la Aperitivul organizat după cununie la biserică
Vineri, 18 septembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 13 septembrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 4 septembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sfântului Maslu
Duminică, 30 august;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Grill, dacă vremea ne permite, sau de agapă, dacă afară plouă
Duminică, 23 august;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Grill, dacă vremea ne permite, sau de agapă, dacă afară plouă
Duminică, 16 august;
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie slujită de pr. Cornel
Sâmbătă, 15 august;
  • 8.30 – Pregătirea Proscomidiei
  • 9.00 – Utrenia
  • 9.00 – 10.15 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie slujită împreună cu pr. Cornel urmată de agapă
Duminică, 9 august;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 1 august Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului;
Vineri, 31 iulie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 26 iulie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată pomenirea celor adormiţi de picnic
  • 12.10 – Grill în curtea bisericii
Luni, 20 iulie Sf. Slăvit Proroc Ilie Tesviteanul;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Duminică, 12 iulie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Grill în curtea bisericii
Vineri, 3 iulie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 28 iunie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Agapă
Vineri, 19 iunie;
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu urmată de Taina Spovedaniei
Duminică, 14 iunie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Duminică, 31 mai; Pogorârea Sf. Duh – Rusaliile
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Picnic
Vineri, 29 mai;
  • 18.00 – Vecernia urmată de Pomenirea celor adormiţi – Moşii de Vară
Duminică, 24 mai; Duminica Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Agapă
Vineri, 15 mai;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de Cateheză
Duminică, 10 mai; Duminica Samarinencii
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Duminică, 26 aprilie; Duminica Mironosiţelor
  • 8.00 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Taina Botezului (Ana Serafina) unită cu Sf. Liturghie urmată de Agapă
Duminică, 19 aprilie; Duminica Sf. Ap. Toma – Hram la Berna – Slujba se ţine la Berna
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Pic-nic la Marly: Route des Mouettes 16; 1723 Marly ;
  • Pentru Pic-nic fiecare aduce ce doreşte
Luni, 13 aprilie; A doua zi de Paşti
  • 9.00 Utrenia
  • 10.15 Sf. Liturghie
  • Sâmbătă, 11 aprilie; Învierea Domnului (Sfintele Paşti)
    • 21.00 Utrenia Învierii urmată de Sf. Liturghie
    • 23.30 – Binecuvântarea Prinoaselor şi împărţirea Paştilor
    Vineri, 10 aprilie;
  • 18.00 Denia Prohodului
  • Joi, 9 aprilie;
  • 16.00 Taina Spovedaniei
  • 18.00 Denia celor 11 Evanghelii
  • Taina Spovedaniei
  • Joi, 9 aprilie;
  • 11.00 Taina Spovedaniei
  • 12.00 Vecernia unită cu Liturghia Sf. Vasile
  • Miercuri, 8 aprilie;
  • 18.00 Denie – Sf. şi Marea Miercuri
  • Marţi, 7 aprilie;
  • 17.00 Taina Spovedaniei
  • 18.00 Denie – Sf. şi Marea Marţi
  • Luni, 6 aprilie;
  • 18.00 Denie – Sf. şi Marea Luni
  • Săptămâna Patimilor
    Duminică, 5 aprilie; Intrarea Domnului în Ierusalim – Duminica Floriilor Părintele Mihai de la Valea Plopului slujeste la Basel până în a doua zi de Paşti
    • 8.45 Utrenia
    • 9.00 – 9.45 Taina Spovedaniei
    • 10.15 – Sf. Liturghie
    Sâmbătă, 4 aprilie; Sâmbăta lui Lazar – Pomenirea celor adormiţi
    • 8.15 Utrenia / Taina Spovedaniei
    • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de slujba de pomenire a celor adormiţi şi Agapă
    Duminică, 29 martie;Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca
    • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
    • 8.45 – Utrenia
    • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
    • 10.15 – Sf. Liturghie
    Vineri, 27 martie;
    • 18.00 – Denia Acatistului Bunei Vestiri
    Sâmbătă, 14 martie; Pomenirea celor adormiţi – Moşii de iarnă
    • 8.15 Pregătirea Proscomidiei
    • 8.45 Utrenia
    • 9.00 – 9.45 Taina Spovedaniei
    • 10.00 – Sf. Liturghie
    • 11.45 – Pomenire a celor adormiţi (parastas)
    Vineri, 13 martie;
    • 16.00 – Taina Spovedaniei
    • 17.00 – Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite
    • 19.00 – Taina Spovedaniei
    Duminică, 8 martie;
    • 8.00 – Pregătirea Proscomidiei
    • 8.45 – Utrenia
    • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
    • 10.15 – Sf. Liturghie
    • Pomenirea celor adormiţi
    Joi, 26 februarie;
    • 17.00 – Taina Spovedaniei
    • 18.00 – Canonul cel Mare (partea a-IV-a) – Al Sf. Andrei Criteanul
    Marţi, 24 februarie;
    • 18.00 – Canonul cel Mare (partea a-II-a) – Al Sf. Andrei Criteanul
    Luni, 23 februarie; Începutul Postului Mare
    Duminică, 22 februarie;
    • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
    • 8.45 – Utrenia
    • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
    • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Pomenirea celor adormiţi şi de agapă
    Sâmbătă, 14 februarie; Pomenirea celor adormiţi – Moşii de iarnă
    • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
    • 8.45 – Utrenia
    • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
    • 10.00 – Sf. Liturghie urmată de Pomenirea celor adormiţi – Moşii de iarnă şi agapă
    Duminică, 8 februarie;
    • 8.00 – Pregătirea Proscomidiei
    • 8.30 – Utrenia
    • 8.45 – 9.15 – Taina Spovedaniei
    • 9.45 – Sf. Liturghie unită cu Taina Botezului (Dominik)
    Vineri, 30 ianuarie;
    • 18.00 – Taina Spovedaniei
    • 19.00 – Vecernia urmată de cateheză biblică
    Duminică, 25 ianuarie;
    • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
    • 8.45 – Utrenia
    • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
    • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de agapă
    Duminică, 11 ianuarie; Duminica după Botezului Domnului
    • 8.00 – Utrenia
    • 8.45 – Taina Spovedaniei
    • 10.15 – Sf. Liturghie
    Sâmbătă, 3 ianuarie; Sfinţirea Mare a Apei (Aghiasma Mare)
    • 9.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
    • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Sfinţirea Mare a Apei (Aghiasma Mare)