Program Slujbe > Slujbe oficiate
2014
Duminică, 28 decembrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de agapă
Vineri, 26 decembrie; Soborul Maicii Domnului
  • 9.00 – Pregătirea Proscomidiei / Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Miercuri, 24 decembrie; Slujba de Crăciun
  • 16.00 Taina Spovedaniei
  • 17.00 – Pregătirea Proscomidiei / Utrenia
  • 18.00 – Sf. Liturghie urmată de venirea lui Moş Crăciun
Vineri, 19 decembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu;
Duminică, 14 decembrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâbătă, 6 decembrie; Sf. Ierarh Nicolae
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie urmată de venirea lui Moş Nicolae pentru copiii noştrii
  • 13.00 – trebuie sa părăsim centrul "St. Marien", deci nu facem agapă
Duminică, 30 noiembrie; Hramul Parohiei – 10 ani de la înfiinţarea parohiei
  • în Biserica noastră din Pfarreizentrum St. Marien, Stockackerstr. 36, 4153 Reinach, BL
  • Vizita Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Iosif
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 8.50 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Liturghie Arhierească săvârşită de către Înalt Prea Sfinţitul Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale împreună cu Pr. Prof. Donrin Oancea din Sibiu, Pr. Gavriil de la Mânăstirea Ortodoxă Românească din Grolley, Pr. Dan Moldovan din Lucerna, Pr. Marius Manea din Neuchâtel, Pr. Paroh Laurenţiu Precup, Diakon Timotheus Simeon din Bern şi Diacon Grigore din Paris.
  • 12.30 – Sfinţirea Iconostasului
  • urmată de Agapă
Sâmbătătă 29 noiembrie; Hramul Parohiei – 10 ani de la înfiinţarea parohiei
  • Conferină, Vecernia şi Apero se ţin în Biserica Sf. Nicolae, Kirchgasse 7, 4153 Reinach, BL
  • 17.30 – Conferinţa "Die Orthodoxe Spiritualität in der Kirche und zu Hause" susţinută de către Pr. Dr. Dorin Oancea, profesor la facultatea de Teologie din Sibiu
  • 18.00 – Vecernia urmată de Apero
Duminică, 23 noiembrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 15 noiembrie; Începutul Postului Naşterii Domnului
Vineri, 14 noiembrie;
  • 19.00 – Taina Spovedaniei
  • 20.00 – Vecernia urmată de cateheză
Sâmbătă, 8 noiembrie; Soborul Arhanghelilor Mihail şi Gavril
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.30 – Utrenia
  • 8.45 – 9.15 – Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Taina Botezului şi Sf. Liturghie, urmată de cafea, ceai şi discuţii
  • Duminică 9 noimebrie, ora 10.00, mergem cu toţii la Hramul Parohiei din Neuchâtel
Sâmbătă, 1 noiembrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie, urmată de Pomenirea celor adormiţi – Moşii de toamnă
Vineri, 17 octombrie – vineri 31 octombrie;
  • sunt în vacanţă
  • Pentru urgenţe mă puteţi contacta pe mobil 078 631 76 48
Duminică, 12 octombrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie, urmată de cafea ceai şi discuţii
Vineri, 3 octombrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 28 septembrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie şi agapă
  • După agapă rămânem cu toţii să facem curăţenie!!!
Vineri, 19 septembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Sfinţirea apei / Aghiazma mică
Duminică, 14 septembrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 5 septembrie;
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia urmată de cateheză
  • invitat: Pr Stare? Melhisedec de la Manastirea Lup?a
  • loc de desfăşurare: Manstirea N. D. du Rosair 1772 Grolley
  • Dacă aveţi sugestii pentru o bună desfăşurare a acestui program vă rugăm să-i comunicaţi Părintelui Laurenţiu.
Duminică, 24 august;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 18 iulie; Nu are loc, Părintele este plecat in vacanţă!
Vineri, 15 august; Adormirea Maicii Domnului
  • 18.00 – Vecernia
Duminică, 10 august;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 1 august; Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului
  • 18.00 – Nu se oficiază Vecernia
Duminică, 27 iulie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie şi agapă
  • După agapă rămânem cu toţii să facem curăţenie!!!
Duminică, 13 iulie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Duminică, 29 iunie;
  • 8.00 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Taina Botezului şi Sf. Liturghie
  • 12.45 – Pomenirea celor adormiţi şi agapa
  • După agapă rămânem cu toţii să facem curăţenie!!!
Vineri, 27 iunie;
  • 18.00 – Vecernia urmată de Taina Spovedaniei
Duminică, 22 iunie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei / Rugăciunile înaite de Sf. Împărtăşanie
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
  • După Sf. Liturghie sunteţi invitaţi la un apero cu cafea, ceai ăi Läckerli
Duminică, 8 iunie; Pogorârea Sfântului Duh şi Moşii de Vară
  • 8.15 – Utrenia cu pregătirea Proscomidiei
  • 9.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 Sf. Liturghie urmată de pomenirea celor adormiţi, Moşii de Vară
  • 12.20 – Picnic
Duminică, 25 mai; Adunarea Parohială
  • 8.15 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 Sf. Liturghie urmată de Adunarea Parohială
Vineri, 16 mai;
  • 16.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia
Duminică, 11 mai; – Hramul Parohiei Sf. Ap. şi Evanghelist Ioan, Basel
  • 8.15 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
  • 12.30 – Agapa de hram
Vineri, 2 mai;
  • 15.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia
Duminică, 27 aprilie; Duminica a 2-a după Paşti (a Sf. Ap. Toma)
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 Sf. Liturghie
Marţi, 22 aprilie; A treia zi de Paşti
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Luni, 21 aprilie; A doua zi de Paşti – Hramul Parohiei Sf. M. Mc. Gheorghe Berna
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie Arhierească
  • 12.30 – Agapa de hram
Duminică, 20 aprilie; Învierea Domnului (Sfintele Paşti)
  • 9.00 – Utrenia Învierii urmată de Sf. Liturghie
  • 12.00 – Binecuvântarea prinoaselor şi împărţirea Paţitlor
  • 12.15 – Agapă
Joi, 17 aprilie;
  • 15.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Denia celor 12 Evanghelii
Marţi, 15 aprilie;
  • 14.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Denie – Sf. şi Marea Marţi
Săptămâna Sf. Patimi
Duminică, 13 aprilie; Duminica Floriilor
Vineri, 4 aprilie; Duminica a patra din post (a Sf. Ioan Scărarul)
  • 15.00 – Liturghia Darurilor mai Înainte Sfinţite
  • 17.00 – Denia acatistului Bunei Vestiri
Duminică, 30 martie; Duminica a patra din post (a Sf. Ioan Scărarul)
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de slujba de pomenire a celor adormiţi
Vineri, 28 martie;
  • 16.00 – Taina Spovedaniei
  • 17.00 – Liturghia Darurilor mai Înainte Sfinţite unită cu Vecernia
Duminică, 23 martie; Duminica a treia din post (a Sf. Cruci)
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de slujba de pomenire a celor adormiţi şi agapă
Sâmbătă, 15 martie; Pomenirea celor adormiţi
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de slujba de pomenire a celor adormiţi (parastas)
Vineri, 14 martie;
  • 16.00 – Taina Spovedaniei
  • 17.00 – Liturghia Darurilor mai Înainte Sfinţite
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie cu procesiunea Sfintelor Icoane
Joi, 6 martie;
  • 18.00 – Canonul cel Mare (partea a-IV-a) – Al Sf. Andrei Criteanul
Marţi, 4 martie;
  • 18.00 – Canonul cel Mare (partea a-II-a) – Al Sf. Andrei Criteanul
Luni, 3 martie; Începutul Postului Mare
Duminică, 23 februarie; Duminica înfricoşătoarei Judecăţi (lăsatul sec de carne)
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie (Liturghie arhierească, PS Sofian) urmată de pomenire a celor adormiţi, Moşii de iarnă şi agapă
Vineri, 14 februarie;
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.30 – Taina Sf. Maslu
  • 20.30 – Cateheză biblică (cap. 12 din ev. după Matei)
Duminică, 9 februarie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 31 ianuarie;
  • 17.30 – Taina Spovedaniei
  • 18.30 – Taina Sf. Maslu împreună cu Părintele Mihai de la Mânăstirea Antim
Duminică, 26 ianuarie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de agapă
Vineri, 17 ianuarie;
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia urmată de cateheză biblică (cap. 10 din ev. după Matei)
Duminică, 12 ianuarie; Duminica după Botezului Domnului
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Luni, 6 ianuarie; Ajunul Botezului Domnului
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de Sfinţirea Mare a Apei (Aghiasma Mare)