Program Slujbe > Slujbe oficiate în anul 2013
2013
Duminică, 29 decembrie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 27 decembrie; Sf. Ap., Întâiul şi Arhidiacon Ştefan
  • 9.30 – Sf. Liturghie la mănăstirea din Grolley urmată de o mică agapă
  • După Sf. Liturghie şi agapă mergem cu toţii la Ski şi săniuş la Schwarzsee
Joi, 26 decembrie; Soborul Maicii Domnului
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de agapă ş venirea lui Moş Crăciun
Marţi, 24 decembrie; Ajunul Crăciunului
  • 14.00 – Sf. Liturghie unită cu Vecernia
Duminică, 22 decembrie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 21 decembrie;
  • 16.00 – Taina Sf. Maslu
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
Vineri, 13 decembrie;
  • 17.00 –Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia urmată de repetiţii pentru colinde
  • 20.00 – Taina Spovedaniei
Duminică, 8 decembrie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
  • 12.15 – Împărţim darurile de la Sf. Nicolae
  • Copii sunt aşteptaţi pentru a primii darurile de la Sf. Nicolae
Sâmbătă, 30 noiembrie; Sf. Apostol Andrei – Hramul Parohiei
Vineri, 29 noiembrie; Hramul Parohiei
Duminică, 24 noiembrie:
  • 8.15 – Utrenia / Taina Sf. Maslu
  • 10.15 – Sf. Liturghie
  • Nu facem Agapa. Agapa se face cu ocazia hramului în 29 şi 30 noiembrie
Joi, 21 noiembrie: Intrarea Maicii Domnului în Biserică (Aducerea Maicii Domnului la Templu)
Vineri, 15 noiembrie:
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia
  • 20.00 – cateheză biblică (cap. 10 din ev. după Matei)
Duminică, 10 noiembrie:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 2 noiembrie Pomenirea celor adormiţi – Moşii de toamnş:
  • 8.15 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
  • 12.00 – Pomenirea celor adormiţi
Duminică, 27 octombrie:
  • 8.15 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Taina Botezului şi Sf. Liturghie
  • 12.30 – Agapă
Vineri, 18 octombrie:
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia
  • 20.00 – cateheză biblică (cap. 9 din ev. după Matei)
Duminică, 13 octombrie:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Duminică, 22 septembrie:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie urmat&#@59; de agapă
Sâmbătă, 14 septembrie; Înălţarea Sf. Cruci:
  • 8.15 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
  • 12.00 – Pomenirea celor adormiţi
Vineri, 13 septembrie:
  • Nu se poate săvârşi Vecernia la Basel
Duminică, 8 septembrie: Naşterea Maicii Domnului
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Vineri, 30 august – Duminică, 1 septembrie: Sfârşit de săptămână duhovnicesc ăi românesc
Duminică, 25 august:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
  • 12.00 – Rugăciunea la începutul anului şcolar (rugăciunea de binecuvântare pentru elevi şi studenţi)
  • 12.15 – Agapă
Sâmbătă, 17 august:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Exorcismele şi lepădările de la Botez pentru Agata Maria
  • 10.00 – Sf. Liturghie şi Taina Botezului
Duminică, 11 august:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Marţi, 6 august: Schimbarea la Faţă
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Vineri, 2 august:
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia
Duminică, 28 iulie:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie urmată de agapă
Sâmbătă, 20 iulie: Sf. Ilie Tezviteanul
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Vineri, 19 iulie:
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 14 iulie, nu este slujbă la Basel:
  • Slujba pentru încheierea taberei pentru copii, Crêt-Berard - 1070 Puidoux, cantonul de Vaud.
  • 10.00 – Sf. Liturghie
  • 12.15 – Pik-nik (pentru pik-nik se pot cumpăra mici de acolo, sau fiecare îşi aduce carne şi cele necesare)
Vineri, 5 iulie:
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 30 iunie:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie şi Taina Botezului
Vineri, 28 iunie:
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Taina Sf. Maslu
Luni, 24 iunie: Sfânta Treime; Naşterea Sf. Ioan Botezătorul
  • 8.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Duminică, 23 iunie: Pogorârea Duhului Sfânt (Rusaliile)
  • 8.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de picnic
Duminică, 16 iunie, Berna Sf. Liturghie şi Taina Sf. Botez
  • 8.15 Utrenia
  • 9.45 Exorcismele şi lepădările de la Botez
  • 10.15 Taina Botezului unită cu Sf. Liturghie împreună cu Înaltpreasfinţitul Iosif şi Preasfinţitul Sofian(C. Kat.)
  • 13.00 agapa în sala parohială din Bümpliz (Bernstrasse 85, 3018 Bern Bümpliz)
Joi, 13 iunie: Înălţarea Domnului
  • 10.00 – Utrenia urmată de Sf. Liturghie
Duminică, 9 iunie:
  • 8.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Duminică, 2 iunie:
  • 8.00 – Utrenia
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Vineri, 31 mai:
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică, 26 mai:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie urmată de agapă
Vineri, 17 mai:
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia urmată de cateheza biblică
Duminică, 12 mai:
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Luni, 6 mai: A doua zi de Paşti
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 4 mai: Învierea Domnului (Sfintele Paşti)
  • 21.00 – Slujba Învierii urmată de Sf. Liturghie (după Sf. Liturghie se ciocneşte un ou şi se manâncă o felie de cozonac).
  • Binecuvântăm prinoasele: brânză, ouă, carne
Vineri, 3 mai:
  • 15.00 – Vecernia cu luarea de pe Cruce şi scoaterea Sf. Epitaf
  • 16.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Denia Prohodului Domnului
Joi, 2 mai:
  • 18.00 – Denia celor 12 Evanghelii
Marţi, 30 aprilie:
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
Luni, 29 aprilie:
  • 18.00 – Denie
Duminică, 28 aprilie; Intrarea Domnului în Ierusalem (Floriile)
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie
Duminică, 14 aprilie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie;
Sâmbătă, 6 aprilie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie;
  • 12.00 – Pomenirea celor adormiţi
Vineri, 5 aprilie;
  • 16.00 – Taina Spovedaniei
  • 17.00 – Liturghia Darurilor mai Înainte Sfinţite
Duminică, 31 martie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.00 – Sf. Liturghie;
  • 12.00 – Pomenirea celor adormiţi
Vineri, 29 martie;
  • 14.30 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia urmată de cercul biblic (Mt. Cap. 8)
Duminică, 24 martie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie uramtă de agapă
Joi, 21 martie;
  • 18.00 – Canonul cel Mare–partea a II-a
Marţi, 19 martie;
  • 18.00 – Canonul cel Mare–partea a II-a
Luni, 18 martie;
  • Începutul Postului Mare
Vineri, 15 martie;
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 10 martie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie uramtă de pomenirea celor adormiţi (Moşii de iarnă)
  • 12.00 – Adunarea Parohială
Vineri, 1 martie;
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia urmată de cercul biblic (Mt. Cap. 7 partea a doua)
Duminică, 24 februarie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie urmată de agapă
Sâmbătă 16 februarie;
  • 8.15 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Taina Sf. Botez şi Sf. Liturghie
Vineri, 15 februarie;
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 10 februarie;
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 2 februarie; Întâmpinarea Domnului
  • 8.00 – Utrenia / Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 1 februarie;
  • Nu avem Vecernia la Basel
Duminică 27 ianuarie;
  • 8.00 – Utrenia – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
  • 12.00 – Consiliul Parohial
Vineri, 18 ianuarie;
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Vecernia urmată de cercul biblic (Mt. Cap. 7)
Duminică 13 ianuarie;
  • 8.00 – Utrenia – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Luni 7 ianuarie; Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
  • 8.00 – Utrenia – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă 5 ianuarie; Ajunul Bobotezei
  • 8.00 – Utrenia – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Sf. Liturghie
  • 12.00 – Sfinţirea Aghiasmei celei Mari