Program Slujbe > Slujbe oficiate în anul 2011
2011
Marţi, 27 decembrie Sf. Ştefan
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Duminică, 25 decembrie – Naşterea Domnului (Crăciunul)
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie, urmată de agapă ş de pomul de crăciun
Vineri, 16 decembrie;
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cateheză
Duminică, 11 decembrie,
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 10 decembrie,
  • 15.00 – Taina Spovedaniei
  • 17.00 – Cateheză pentru copii şi părinţi
Duminică, 27 noiembrie, hramul Parohiei Ortodoxe Române din Basel, Sf. Apostol Andrei,
  • 8.45 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
  • 12.15 – Agapa, în cadrul Agapei cei mici vor primi cadouri din partea Sf. Nicolae
Luni, 21 noiembrie, Intrarea în Biserică a Maicii Domnului
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 18 noiembrie;
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Marţi, 15 noiembrie; Începutul Postului Naşterii Domnului
Duminică, 13 noiembrie,
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 5 noiembrie, Moşii de toamnă
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie, urmată de pomenirea celor adormiţi şi agapă
Vineri, 4 noiembrie,
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.00 – Taina Sf. Maslu, urmată de Taina Spovedaniei
Duminică, 30 octombrie,
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 28 octombrie,
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Duminică, 23 octombrie,
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie, urmată de agapă
Vineri, 14 octombrie; Sf. Cuv. Parascheva de la Iaşi
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Duminică, 9 octombrie,
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 30 septembrie,
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Duminică, 25 septembrie,
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie, urmată de agapă
  • Vă invităm la sfârşitul de săptămână duhovnicesc ăi românesc la mânăstirea N.D. du Rosaire, 1772 Grolley, din apropierea oraşului Fribourg. Invitatul nostru este Pr. Prof. Stelian Tofană din Cluj.
Duminică, 11 septembrie, München
  • Suntem invitaţi la cu toţii, de către PS Sofian, să participăm la slujba de punere a pietrei de temelie a Mănăstirii şi reşedinţei Episcopale din München, cu ocazia vizitei PF Daniel
Joi, 8 septembrie,
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 2 septembrie,
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Duminică, 28 august,
  • 8.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie, urmată de agapă
Vineri, 19 august,
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Duminică, 14 august,
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 6 august, Schimbarea la Faţă a Domnului
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Vineri, 5 august,
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Luni, 1 august, Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului
Duminică, 31 iulie,
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
19 iulie – 29 iulie 2011, Vacanţa de vară
În această perioadă Părintele Laurenţiu este în vacanţă. Pentru situaţii de urgenţă îl puteţi contacta pe telefonul celular.
În această perioadă nu se oficiază slujbe la biserică.
Vineri, 15 iulie,
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Duminică, 10 iulie, Duminica a 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului)
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de picnic la care ne invită d-na Müller.
Vineri, 1 iulie,
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Miercuri, 29 iunie, Sf. Apostoli Petru şi Pavel
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.30 – Sf. Liturghie
Duminică, 26 iunie, Duminica a 2-a după Rusalii (a Sfinţilor Români)
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de agapă
20 iunie – începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel
Vineri, 17 iunie,
  • 18.00 – Taina Spovedaniei
  • 19.30 – Vecernia, urmată de cercul patrologic
Duminică, 12 iunie, Pogorârea Sfânului Duh (Rusaliile)
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de pomenirea celor adormiţi (Moşii de vară)
Vineri 3 iunie,
  • 19.30 – Vecernia urmată de cercul patrologic
Duminică 29 mai,
  • 9.00 – Utrenia;
  • 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de cursul de pictură
Vineri 27 mai,
  • 17.00 – Taina Spovedaniei; Vă rugăm anunţaţi părintele telefonic în prealabil.
  • 18.30 – Vecernia urmată de cercul patrologic
Duminică 22 mai,
  • 9.00 – Utrenia;
  • 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de agapă şi de cursul de pictură
Vineri 13 mai,
  • 17.00 – Taina Spovedaniei; Vă rugăm anunţaţi părintele telefonic în prealabil.
  • 18.30 – Vecernia urmată de cercul patrologic
Marţi, 26 aprilie, a treia zi de Paşti
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie
Duminică 24 aprilie, Învierea Domnului – Sf. Paşti,
9.15 – Utrenia Învierii urmată de Sf. Liturghie şi agapa pascală
Sâmbătă 23 aprilie,
9.00 – Vecernia unită cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare
Vineri 22 aprilie,
18.00 – Denia Prohodului Domnului
Joi 21 aprilie,
9.00 – Vecernia unită cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare
Miercuri 20 aprilie,
17.00 – Taina Spovedaniei; 18.00 – Denia de Miercuri seara
Luni 18 aprilie,
17.00 – Taina Spovedaniei; 18.00 – Denia de Luni seara
Săptămâna Mare
Sâmbăta lui Lazăr 16 aprilie,
7.30 – Utrenia; 8.30 – Sf. Liturghie; 9.50 – Pomenirea celor adormiţi; 10.30 – 13.00 – Taina Spovedaniei
Vineri 15 aprilie,
15.00 – Liturghia Darurilor mai îainte sfinţite; 17.00 – Taina Spovedaniei; 19.00 – Taina Sf. Maslu
Duminica a V-a din Post (a Cuv. Maria Egipteanca) 10 aprilie,
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de Pomenirea celor adormiţi şi Adunarea Parohială
Miercuri 6 aprilie,
17.00 – Taina Spovedaniei; 19.15 – Denia Canonului cel mare
Sâmbătă 2 aprilie,
9.00 – Utrenia; 10.15 – Sf. Liturghie, 11.30 – Pomenirea celor adormiţi.
Vineri 1 aprilie,
16.00 – Taina Spovedaniei; 17.30 – Sf. Liturghie a Darurilor mai Înainte Sfinţite, urmată de Taina Spovedaniei la 19.30.
Duminica a III-a din Post (a Sf. Cruci), 27 martie,
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie, umrată de pomenirea celor adormiţ, şi agapă. Cursul de pictură urmează în continuare.
Sâmbăta a II-a din Post, 19 martie,
8.45 – Utrenia; 10.15 – Sf. Liturghie, umrată de pomenirea celor adormiţi.
Vineri 18 martie,
19.30 – Vecernia unită cu Liturghia Darurilor mai Înainte Sfinţite, urmată de Taina Spovedaniei.
Duminica I din Post (a Ortodoxiei), 13 martie,
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie, umrată de pomenirea celor adormiţ, (Sâmbăta Sf. Teodor). Cursul de pictură de la 12.30.
Miercuri 9 martie,
18.00 – Taina Spovedaniei; 19.00 – Denia Canonului Cel Mare al Sf. Andrei Cretanul, partea a III-a
Luni 7 martie,
17.00 – Taina Spovedaniei; 19.00 – Denia Canonului Cel Mare al Sf. Andrei Cretanul, partea I.
Începutul Postului Sfintelor Paşti
Duminică 6 martie, Vecernia Iertării
18.05 – Vecernia
Vineri 4 martie,
19.30 – Vecernia urmată de cercul patrologic
Duminica Lăsatului sec de carne (a Înfricoşetoarei Judecăţi),
27 februarie, Vizita PS Sofian Braşoveanul
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie oficiată de Preasfinţitul Sofian Braşoveanul, urmată de pomenirea celor adormiţi (Moşii de iarnă), agapă şi de cursul de pictură
Vineri 18 februarie,
19.30 – Vecernia urmată de cercul patrologic (Smerenia);
Duminică 13 februarie,
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de cursul de pictură
Duminică 30 ianuarie,
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de cursul de pictură
Vineri 28 ianuarie,
19.30 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică 23 ianuarie,
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de agapă şi cursul de pictură
Vineri 14 ianuarie,
19.30 – Vecernia urmată de cateheză
Duminică 9 ianuarie,
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de cursul de pictură
Joi 6 ianuarie, Botezul Domnului (Boboteaza)
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de sfinţirea cea mare a apei (Aghiazma mare)
Pentru sfinţirea casei de Bobotează vă rog să mă anunţaţi. La Basel voi trece cu boboteaza joi 6 ianuarie şi duminică 9 ianuarie
Miecuri 5 ianuarie, Ajunul Bobotezei
16.00 – Taina Spovedaniei; 17.00 – Sf. Liturghie unită cu Vecernia urmată de sfinţirea cea mare a apei (Aghiazma mare)
Sâmbătă 1 ianuarie, Tăierea Împrejur cea după trup A Domnului; Sf. Ier. Vasile cel Mare
9.15 – Utrenia; 10.30 – Sf. Liturghie, urmată de Molitvele Sf. Vasile