Program Slujbe > Slujbe oficiate
2017
Vineri, 27 octombrie;
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
  • 20.00 – Taina Spovedaniei
Duminică, 22 octombrie; Duminca a XXII-a după Rusalii
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie urmată de Agapă
Vineri, 13 octombrie – Duminică, 14 octombrie; week-end-ul duhovnicesc; Biserica Heiligkreuz, Kastellweg 7, 3004 Berna.
Duminică, 8 octombrie; Duminca a XX-a după Rusalii
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Vineri, 29 septembrie;
  • 17.30 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
  • 20.00 – Taina Spovedaniei
Duminică, 24 septembrie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Vineri, 15 septembrie; Sfeştanie
  • 17.30 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Aghiazma Mică (Sfeştanie)
  • 19.00 – Taina Spovedaniei
Duminică, 10 septembrie; Duminica înaintea Înălţării Sf. Cruci
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Vineri, 1 septembrie; Sfeştanie
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Aghiazma Mică (Sfeştanie)
Duminică, 27 august; Duminica a XII-a după Rusalii
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie urmată de Agapă
Vineri, 18 august; Taina Sf. Maslu
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
Marţi, 15 august; Adromirea Maicii Domnului
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie unită cu Taina Sf. Botez, urmată de pomenirea celor adormiţi şi agapă
Duminică, 13 august; Duminica a X-a după Rusalii
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Duminică, 30 iulie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.00 –Sf. Liturghie
Duminică, 23 iulie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 10.00 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Duminică, 19 iulie; Priveghere pentru Sf. Ilie
  • 19.00 – Vecernia cu Litie
  • 20.00 – Utrenia
  • 21.15 –Sf. Liturghie
Duminică, 9 iulie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Sâmbătă, 1 iulie; Hramul mânăstirii
Suntem invitaţi cu drag să participăm cu toţii la această sărbătoare.
Vineri, 16 iunie; Vecernie (eventual)
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia
Duminică, 25 iunie; Duminica a III-a dupăRusalii ( Despre grijiile vieţii)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie – urmată de Agapă
Vineri, 16 iunie; Vecernie
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu
Duminică, 11 iunie; Duminica I după Rusalii ( a Tuturor Sfinţilor)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Sâmbătă, 3 iunie; Pomenirea celor adormiţi ( Moşii de vară)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie – urmată de Agapă
Duminică, 28 mai; Duminica a VII-a după Paşti ( a Sf. Părinţi)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie – urmată de Agapă
Vineri, 19 mai; Vecernie
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia
Duminică, 5 mai; Duminica a V-a după Paşti ( a Samarinencii)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Vineri, 5 mai; Vecernie
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia
Duminică, 30 aprilie; Duminica a III-a după Paşti ( a Mironosiţelor)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Vineri, 28 aprilie; Vecernie
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Vecernia
Duminică, 23 aprilie; (Duminica Tomii)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie – urmată de Agapă
Luni, 17 aprilie; Învierea Domnului (a doua zi de Paşti)
  • 9.00 – Utrenia
  • 10.15 – Sf. Liturghie
Sâmbătă, 15 aprilie; Învierea Domnului
  • 20.30 – Canonul Vinerii celei Mari
  • 21.00 – Utrenia Îvierii – darea luminii
  • 9.00 – 9.50 – Taina Spovedaniei
  • 22.00 – Sf. Liturghie urmată de Agapă
Joi, 13 aprilie; Denie (Denia Prohodului)
  • 17.00 – Scoaterea Sfântului Epitaf
  • 18.00 – Denia Prohodului
Joi, 13 aprilie; Sfânta Liturghie
  • 9.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 10.15 – Liturghie
Miercuri, 12 aprilie; Denie
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Denia
Marţi, 11 aprilie; Denie
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Denia
Luni, 10 aprilie; Denie
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Denia
Duminică, 9 aprilie; Floriile
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.50 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Liturghie
Sâmbătă, 1 aprilie; Hramul Parohiei din Berna
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.50 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 – Liturghie Arhierească urmată de Agapă
Duminică, 26 martie; Duminica a patra din Post
  • 8.00 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.30 – Utrenia
  • 8.45 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 9.45 – Taina Botezului cu Sf. Liturghie
Sâmbătă, 18 martie;
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie Pomenirea celor adormiţi
Vineri, 17 martie; Canonul cel Mare
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Liturghia Darurilor mai înainte Sfin7ite
Duminică, 12 martie; Duminica a doua din Post, Duminica Sf. Grigore Palama
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Sâmbătă, 4 martie; Sâmăta colivei Pomenirea celor adormiţi
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie Parastas Pomenirea celor adormiţi
Miercuri, 1 martie; Canonul cel Mare
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Canonul cel Mare
Luni, 27 februarie; Canonul cel Mare
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Canonul cel Mare
Luni, 27 februarie; Începutul Postului Mare
Duminică, 26 februarie; Duminica Lăsatului secului pentru Postul Mare
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie – Agapă
Sâmbătă, 18 februarie; Moşii de iarnă Pomenirea celor adormiţi
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie Parastas Pomenirea celor adormiţi
Vineri, 17 februarie; Adunarea Parohială
  • 16.30 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 17.30 – Sfinţirea mică a apei; Aghiasma mică
  • 18.30 – Adunarea Parohială
Duminică, 12 februarie; Duminica XXXIV-a după Rusalii (a Fiului Risipitor)
  • 8.00 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.30 – Utrenia
  • 8.45 – 9.15 – Taina Spovedaniei
  • 9.30 –Sf. Liturghie
Vineri, 3 februarie; Taina Sf. Maslu
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu urmată de cateheză
Duminică, 29 ianuarie; Duminica XVII-a după Rusalii (a Cananeencei)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Vineri, 27 ianuarie; Taina Sf. Maslu
  • 17.00 – Taina Spovedaniei
  • 18.00 – Taina Sf. Maslu urmată de cateheză
Duminică, 22 ianuarie; Duminica XXXII-a după Rusalii (a lui Zaheu)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie – Agapă
Duminică, 8 ianuarie; Duminica după Botezul Domnului
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.45 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie
Vineri;, 6 ianuarie; Boboteaza Domnului (Boboteaza) (Harţi)
  • 8.15 – Pregătirea Proscomidiei
  • 8.45 – Utrenia
  • 9.00 – 9.30 – Taina Spovedaniei
  • 10.15 –Sf. Liturghie Sinţirea cea mare a Apei de Bobotează